המגזין

איך לאטום גג

הקדמה

כיום קיימים חומרים רבים שניתן לבחור מתוכם לצורך איטום גג שטוח.

בשנים האחרונות חומרי איטום נוזליים במריחה הוכחו כפתרון ישים, חסכוני וידידותי יותר לסביבה. כאשר קבלני גגות מחפשים חומרים לכיסוי הגג, הם מגלים שהם שונים מאוד אחד מהשני.

קיימות מספר קטגוריות כלליות לחומרי איטום נוזליים במריחה לגגות, כל אחת מקטגוריות אלה כוללת מגוון של מוצרים שניתן לבחור מהן.

מאגר הנתונים ליישומי מוצר של מחוז מאימי דייד מפריד בצורה ברורה בין ציפויים לתחזוקה לבין מערכות איטום במריחה לגגות, המוצרים הנוזליים השכיחים ביותר בשתי הקטגוריות הם אלסטומרים, פוליאוריתן, סיליקון, אוריתן ו- PMMA.

רוב ציפויי הגג היום מספקים את יתרונות הצבע הלבן מחזיר הקרינה, המחזיר חלק גדול מקרני ה- UV ומוריד את הטמפרטורה של הגג בחשיפה ישירה לשמש, תכונות אלה ידועות כגג קר.

בנוסף, כאשר משתמשים בפתרונות איטום נוזליים במריחה לשיקום גגות קיימים נמנעת השלכת אלפי טונות של פסולת ציפויים שגורדה מהגגות בכל שנה לאתרי סילוק פסולת ובכך תורמים לשיפור הסביבה.

נבהיר עכשיו כמה מההיבטים הקריטיים בבחירת פתרון האיטום המתאים עבור גג שטוח (מסחרי או למגורים).

מה לעשות לפני שאוטמים גג

חלק גדול מהגגות שנאטמו לפני עשרים או שלושים שנה עם יריעות חד-שכבתיות כגון יריעות ביטומן משופרות המיושמות עם מבער או עם EPDM, מהווים כיום מועמדים טובים לציפוי חוזר. החלפה מלאה של הגג הישן עם חדש היא בדרך כלל יקרה מאוד, אך בשנים האחרונות עלו בשוק מערכות איטום גג בעזרת חומרי איטום נוזליים כחלופות בעלות ערך ואמינות.

כאשר מחליטים על הפתרון המתאים ביותר לאיטום גג שטוח, בעל הבניין או מנהל הנכס צריכים לקחת בחשבון את מומחיות ואמינות קבלן הגגות אך לא פחות חשוב גם את מערכת החומרים הנבחרת.

התנאי הראשון שיש לקחת בחשבון בבחירת החומר הנכון הוא ההתאמה בין משטח הגג הקיים לבין המוצר הנוזלי המיועד לשימוש. ציפוי גגות בשכבה בודדת יכול להפוך לטעות יקרה אם לא שמים לב לסוג החומר שהיה בשימוש קודם לכן. לדוגמה, לא כדאי ליישם אוריתן על משטח שצופה עם אקריל אלסטומרי. הסולבנט ברוב ציפויי האוריתן עלול להחזיר את האקריל למצב של אמולסיה. דוגמה נוספת, היא גג שצופה קודם בסיליקון. סוג זה של משטח לא מקבל שום ציפוי מכל סוג אחר, מכיוון שמשטח הסיליקון יפריע להדבקה. לפני שאוטמים גג שטוח לא פחות חשוב לנקות את התשתית.

בין אם מדובר בהתקנת דק חדש או במערכת גג קיימת תהליך זה חשוב מאוד, מכיוון שמוצרי איטום נוזליים צריכים להדבק ישירות על המשטח החשוף והנקי. שאריות פסולת, גריז, אבק או כל חומר שמונע הדבקה שנתפס בין המשטח לבין חומר האיטום הנוזלי המיושם יחליש או ימנע את ההדבקה.

כתוצאה מכך משטח שלא נוקה כמו שצריך יפגע בביצועים של היריעה שהתקשתה, ויביא לכשל מוקדם. שטיפה בלחץ היא השיטה הנפוצה ביותר לניקוי גג קיים לצורך הכנת המשטח. רוב היצרנים מציינים את הדטרגנט שלהם לצורך מטרה זו, בדרך כלל זהו דטרגנט מתפרק ביולוגית, או שווה ערך מקובל.

השלבים לאיטום גג

יישום טיפוסי של חומרי איטום נוזליים במריחה כולל 5 שלבים עיקריים, יש להתייחס לכולם בחשיבות עליונה ולעקוב אחר הוראות היצרן. שלבים אלה כוללים: ניקוי, פריימינג, טיפול בפרטים, יישום השכבה העיקרית ובדיקה. השלב הראשון באיטום גג הוא ניקוי התשתית. כל יישומי חומרי האיטום הנוזליים במריחה דורשים הדבקה מעולה. לכן, ניקוי נאות חשוב ממש כמו יישום נכון של המוצר. בדרך כלל, שטיפה בלחץ היא השיטה הנפוצה ביותר לניקוי המשטח. תהליך זה מסלק את החומרים שמונעים הדבקה. בנוסף, הוא יכול לחשוף פרטים הדורשים טיפול, שלא נראו במבט ראשון.

  • לאחר הניקוי, שלב הפריימינג של המשטח נועד לשפר את ההדבקה של חומר האיטום. פריימרים גם נועדו לחסום הזעה של שמני הביטומן מהגג הקיים דרך חומר האיטום הנוזלי. לפני היישום של רוב סוגי הפריימרים, הקבלן חייב לוודא שהמשטח יבש. כדי לצמצם את זמן הייבוש הקבלנים משתמשים בדרך כלל במפוחי אוויר או מבערים.

השלב השלישי הוא טיפול בפרטים. הקבלנים חייבים לטפל בתשומת לב בכל הפרטים ורק לאחר ששלב זה הושלם, הם יכולים להמשיך ביישום של חומר האיטום הנוזלי. פרטים כגון פינות פנימיות וחיצוניות, פינות בין רצפה וקיר, סגירות פח (פלאשונגים) והתקנים חודרים כגון צנרת, אוורור, ניקוזים וכדומה, בכולם יש לטפל לפני היישום בעזרת בד חיזוק המוטבע לתוך חומר האיטום הנוזלי ו/או עם חומר איטום מתאים לסגירות פח. אלה הנקודות הקריטיות ביותר באיטום גג שקל מאוד לפספס, לכן הן דורשות תשומת לב מיוחדת. לפני היישום של השכבה העיקרית יש לתת זמן אשפרה מספיק עבור החומרים ששימשו לטיפול בפרטים.

השלב הבא הוא יישום חומר האיטום הנוזלי על הגג. ישנם שני סוגי יישום של חומרי איטום נוזליים במריחה. חלקם דורשים הטבעה של יריעת חיזוק במהלך ההתקנה וחלקם לא. בין אם נדרשת יריעת בד ביישום או לא, רוב היצרנים דורשים שהיישום יבוצע בשתי שכבות או יותר אחת אחרי השנייה. הצריכה של כל שכבה מצוינת במפרטים הטכניים של היצרן. שיטת היישום, נקבוביות המצע, הטמפרטורה והפסולת, אלה פקטורים חיצוניים שעשויים להשפיע על שיעור הצריכה המצוין במפרט.

ברוב הפרויקטים נדרשת בדיקה של היצרן על העבודה לאורך כל שלבי היישום. זה כולל, כיסוי הפריימר, מבחן משיכה, בדיקה ויזואלית של הטיפול בכל הפרטים, ובדיקת עובי השכבה שיושמה. חשוב לשים לב לעובי השכבה הרטובה במהלך היישום. יותר מדי מוצר נוזלי שמיושם בבת אחת ימנע את אשפרת החומר מתחת לקרום על פני השטח. לא מספיק חומר כדי לעמוד בעובי הנדרש עלול להביא לכשל מוקדם על חומר האיטום. פתחים בחיבורים בין יריעות מציינים כיסוי לא טוב מעל יריעת החיזוק באזור החפיפה. יש לשים לב לכל הטעויות האלה ולתקנן בזמן הבדיקה.

איטום גג שטוח

ההצלחה של כל פרויקט של איטום גג שטוח תלויה תמיד ביישום נכון. "ציפוי" של גג שטוח לא תמיד אומר שהגג יהיה אטום למים. לציפויים רבים יש רק את הפונקציה של הגנה על איטום הגג הקיים מפני חשיפה לקרני UV ופגיעת הקרניים באיטום, ובכך הם מאריכים את חייו. לדוגמה, ציפויי אקריל הופכים לאמולסיה בחזרה במגע עם מים, וגורמים לכשל מוחלט של המוצר במקומות בהם קיימים מים עומדים על הגג. בעלי מבנים ו/או מנהלי נכסים צריכים לשקול שימוש בציפויים כאלה למטרות תחזוקה בלבד, במקרים בהם לגג יש שיפוע חיובי טוב ומים לא נקווים סביב הניקוזים.

אפילו כאשר בוחרים את חומר האיטום הנוזלי המיועד, קיימים היבטים חשובים רבים שיש לשקול לקבלת פרויקט איטום מוצלח.

  • האם התשתית יבשה?
  • האם טמפרטורת התשתית וטמפרטורת הסביבה נמצאות בטווח היישום המקובל?
  • האם עמדתם בצריכה הנדרשת?
  • האם דאגתם לזמן הייבוש המתאים עבור כל שכבת חומר איטום נוזלי?
  • איך מטפלים ביישום לפני שמגיעים הגשמים?

קבלן הגגות חייב לעמוד בכל מגבלות המוצר של היצרן ולנהל בצורה נאותה את תהליך היישום הנכון. ציות קפדני להוראות היישום זוהי הדרך הבטוחה ביותר להבטיח שהגג השטוח יהיה אטום למים. יצרנים רבים מציעים הכשרה מיוחדת לקבלנים, פגישות למתן נתונים על המוצר למפיצים ופגישות ארוחת צהרים הכוללות הדרכה לאדריכלים ועורכי מפרטים. מטרת פעילויות אלה היא להביא את המידע רב הערך על המוצרים שלהם וללמד את הקהל על היישום הנכון.

איך למנוע נזילות בגג שטוח

ללא קשר לסוג מערכת היישום הנוזלית, כדי להשיג גג עמיד לנזילות לאורך זמן, הקבלן חייב לדאוג שהמשטח המטופל יהיה נקי מחומרים מונעי הדבקה, הוא חייב לטפל בצורה מדויקת בפרטים וליישם בצורה נאותה את חומר האיטום הנוזלי. בגגות בהן מופיעות נזילות, הן קורות בעיקר באזור הפרטים שלא טופלו בצורה נאותה. בין אם פרטים אלה הם התקנים חודרים, כגון צנרת אוורור, ניקוזים, צוהרים או יחידות מיזוג על הגג, מעקות בנויים וסגירות פח, הפרטים אלה הנקודות המועדות ביותר לחדירת מים המובילות לדליפות.

לעתים קרובות, קירות לבנים, בין אם אלה מעקות בנויים או חלקים ממבנים סמוכים מעל קו הגג נשארים ללא טיפול. אם המעקות הבנויים לא יכוסו או אם קירות הלבנים לא יטופלו בטיפול דוחה מים בצורה נכונה המים עלולים להיספג בקלות דרך הלבנים, מה שעלול להוביל למעבר מים/אדים נוסף בתוך מבנה הגג ובסופו של דבר לתוך הבניין.

מעבר לתהליך היישום, תחזוקה נאותה לאורך חיי האיטום הנוזלי בגג, היא בעלת חשיבות עליונה. בעלי המבנים או מנהלי הנכס, צריכים לשקול להעסיק אנשי מקצוע לטיפול בגג כדי לבצע את הבדיקות התקופתיות ופעולות התחזוקה לגג. כדאי גם לבדוק את הגג לפחות פעמיים בשנה כדי לבדוק את מצב הניקוזים, סילוק הפסולת, בדיקת מצב חומר האיטום וכדי לבצע תיקונים נדרשים ברגע שהם מופיעים. ניקוי הגג גם יעזור לשמור את החזריות האור שלו ברמה גבוהה לזמן ארוך יותר. גג קר יישאר קר כל עוד הצבע הלבן המחזיר אור חשוף לשמש ואינו מכוסה בעפר או פסולת. 

התכונות של חומר האיטום הנוזלי

יותר ממחצית מחומרי האיטום הנוזליים לגגות הנמצאים בשימוש בארה"ב כוללים את האקרילים והסיליקונים. אקרילים הם פתרון זול יותר בדרך כלל, עם תרכובות אורגניות נדיפות ברמה נמוכה יותר, קלים ליישום ולניקוי עם תהליך ציפוי מחדש פשוט. רוב מערכות האקריל לגגות כוללות יישום של מספר שכבות ציפוי עם חיזוק בד, מה שמאריך את זמן ההתקנה בפרויקט לרוע המזל. עם זאת, החיסרון העיקרי שלהם הוא שהפולימרים של האקריל הופכים מחדש לאמולסיה, ובכך היישומיות שלהם מוגבלת על גגות עם מים עומדים. זוהי בעיה קשה, כי ידוע שרוב הגגות השטוחים הקיימים אינם כוללים ניקוזי מים כמו שצריך.

רוב הסיליקונים בשוק מספקים עמידות טובה למים עומדים וקלים יחסית להתקנה. חיסרון גדול שלהם הוא שלא ניתן לבצע ציפוי מחדש על ציפויי הסיליקון עם כל מוצר נוזלי אחר, וציפוי מחדש עם אותו סיליקון, בדרך כלל כרוך בתהליך מסורבל ויקר מבחינת החומר וגם מבחינת עלויות עבודה.

היבט חשוב נוסף שמנהלי נכסים ובעלי מבנים צריכים לשקול הוא המגבלות בגלל תנאי מזג האוויר. הקבלנים לעתים קרובות מוגבלים בגלל תנאי מזג האוויר, במיוחד בזמן האביב והסתיו באזורי צפון–מזרח, המערב התיכון, וצפון מערב ארה"ב ובמהלך הקיץ בדרום ובדרום-מזרח ארה"ב, בגלל חום גבוה ו/או גשמים לא צפויים.

כמה עולה לאטום גג שטוח

עלות איטום גג שטוח תלויה בבחירת מערכת האיטום הנוזלית.

כאשר מעריכים את עלות איטום הגג, בעל המבנה או מנהל הנכס צריכים לקחת בחשבון את עלויות החומר ועלויות העבודה.

סוג הציפוי וכמות החומר המבוססת על הצריכה, בין אם משתמשים בפריימר וביריעת חיזוק או לא, עלות האביזרים ו/או החומר הנוסף לטיפול בפרטים בסופו של דבר מכתיבים את העלות הסופית של החומר. רוב הציפויים האלסטומריים וציפויי הסיליקון נעים בטווח בין 1 דולר ל- 3 דולר לפיט ריבועי (כ- 0.1 מ"ר). עלות העבודה נקבעת על פי הזמן שהקבלן צריך כדי להשלים את פרויקט האיטום. יש להקצות מספיק זמן עבודה לצורך ניקוי, הכנת התשתית והיישום של חומר האיטום הנוזלי על מנת לקבל עלויות עבודה מדויקות.

מה צריך לשקול כשבוחנים עלויות מול ביצועים לטווח הרחוק

לעתים מנהלי נכסים ובעלי מבנים לא שמים מספיק דגש על האמינות, הפונקציונליות והחשיבות של בחירת פתרון איטום מתאים עבור גגות. חשוב מאוד לשים דגש על העלויות הקשורות לתחזוקה ותיקונים לאורך חיי איטום הגג, וכן עלות הציפוי מחדש בסוף מחזור האחריות. עלויות אלה בדרך כלל מרקיעות שחקים עבור חומרים שהיו בעלות נמוכה בזמן היישום. בדרך כלל, בפתרונות איטום נחותים המחיר יראה זול בהתחלה ויתנפח פי כמה מאוחר יותר.

מצד שני, פתרון איטום באיכות גבוהה שנבחר בתשומת לב יהיה יקר יותר בזמן היישום, אך עלויות התחזוקה יהיו נמוכות וסביר שיהיה צורך בפחות תיקונים. בנוסף, מערכת איטום נוזלי של גג תאפשר תהליך ציפוי מחדש בעלות תועלת טובה בזמן חידוש האחריות.

מדוע ONE יכול להיות הפתרון הטוב ביותר

One של חברת Winkler הוא פתרון איטום בעל ביצועים מעולים עבור גגות שטוחים הכולל את כל התכונות הטובות של מערכת איטום גג נוזלית.

https://www.linkedin.com/pulse/how-waterproof-roof-davide-winkler/

עלות החומר של One של חברת Winkler עשויה להיות גבוהה מחלק מחומרי האיטום הנוזליים במריחה, אולם, עלות העבודה ביישום שלו נמוכה יותר בגלל קיצור זמן היישום ויעילות הטיפול בפרטים. עלויות התחזוקה והתיקונים של גג שטופל עם One של חברת Winkler יהיו מינימליות, בנוסף מאוחר יותר השימוש ב- ONE יאפשר מאוחר יותר תהליך פשוט של ציפוי מחדש.

One של חברת Winkler הוא חומר היברידי שאינו דורש פריימר, המורכב מ- 100% חומר פעיל עם אפס תרכובות אורגניות נדיפות, הוא קל מאוד ליישום על מגוון רחב של תשתיות כגון בטון, לוחות גג, איטום גג עם ביטומן משופר גרנולרי או חלק בעזרת מבער, גג בנוי (BUR), EPMD וכדומה. הוא עובר אשפרה והופך ליריעת איטום מונוליתית העמידה למים עומדים, וניתן לצפותו מחדש בכל זמן ללא טיפול מיוחד. אין לו אף אחד מהחסרונות של ציפויי אקריל או סיליקון. בנוסף, היישום אפשרי גם בטמפרטורות קיצוניות (בין 0 ל- 45 צלסיוס). ניתן ליישם את ONE של Winkler על גבי משטח לח במקרים של תיקוני חירום, או מייד לאחר תהליך הניקוי של התשתית. זה חוסך את זמן ההמתנה הדרוש עבור חומרי איטום נוזליים אחרים עד שהמשטח יתייבש. ניתן לנהל את היישום של ONE גם כאשר יש תחזיות של מזג אוויר סוער שמגיע בקרוב, מכיוון שהמוצר הופך לאטום לגשם תוך שעתיים בלבד. זמן העבודה הנדרש על הגג כאשר מיישמים את ONE מצטמצם בצורה דרסטית וכך עלויות העבודה מצטמצמות.  

 חברת Winkler מעניקה יתרון בטיפול קדם לפרטים, בשימוש בסרטי הדבקה בוטילים (BC Seal Band) וברפידות הדבקה בוטיליות (BC Seal Pad). בשימוש ב סרטי ורפידות ההדבקה הבוטיליות במקום שימוש במוצר הנוזלי עם יריעות חיזוק הטבועות בתוכו באזורים כאלה, Winkler מורידה לגמרי את זמן האשפרה, ובכך מצמצמת את אורך הפרויקט.

חברת Winkler משתמשת בדוחה מים איכותי בשם Skermo 2 לאיטום מעקי בטון ולבנים או כל קיר אחר הסמוך לגג. טיפול זה אינו פוגע בתכונות ה"נשימה" של הקיר ואינו משפיע על צבעו המקורי.

באופן כללי, בשוק המציע מערכות איטום גג נוזליות רבות, Winkler ONE מהווה פתרון מלא לאיטום גגות שטוחים. בעלי מבנים או מנהלי נכסים בעלי מודעות יבחרו ב- Winkler ONE בזכות התכונות המקיפות שלו המפחיתות את הסיכוי לתיקונים נוספים, שומרות את עלויות התחזוקה נמוכות ככל האפשר וכמובן עבור התועלת בגג המגלם בתוכו את הטכנולוגיה החדשנית ביותר וידידותית לסביבה.

בשימוש במוצר הנכון, איטום של גג שטוח הופך לתהליך פשוט מאוד האורך שעות ספורות של יישום, על פי האזור המטופל (גודל וצורה) בעזרת יישום חומר איטום נוזלי במריחה.

חשוב תמיד לשים לב שאחוז גבוה מההצלחה של כל סוג של תהליך איטום תלוי בהכנת המשטח. תשתית טובה, נקייה ואיתנה היא חובה. לכן נדרש להקדיש מאמץ רב בבדיקה של פני השטח, ניקויו והכנתו.

Winkler ONE מיושם כיום ברחבי העולם כולו החל מאיסלנד וכלה באוסטרליה, קנדה ודובאי. להלן ניתן למצוא מידע נוסף על חומר האיטום הנוזלי החדשני המחליף את יריעות הביטומן הקלאסיות.

https://www.linkedin.com/pulse/how-waterproof-roof-davide-winkler

גלו את WINKLER ONE ציפוי הגג הראשון והיחיד בעולם שניתן ליישום על פני משטחים רטובים ובטמפרטורות קיצוניות (בין 0 ל- 45 צלסיוס).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *