המגזין

מהם המוצרים הטובים ביותר לאיטום ? בפוסט הבא מידע

מהם המוצרים הטובים ביותר לאיטום?

המוצרים הנוזליים ליישום במריחה על בסיס מים וללא סולבנטים אלה מוצרי הדור החדש המספקים ביצועים מעולים, ניתן ליישמם ברוב סוגי התנאים הקיצוניים ובעלי אורך חיים ארוך. החדשנות הטכנית שלהם מציעה פתרונות בעלי ביצועים יוצאים מן הכלל המותאמים לבעיות ספציפיות.

תכנון האיטום הוא אחד מהצעדים הבסיסיים שחייבים לבצע גם עבור בנייה חדשה וגם עבור פרויקטים של שיפוץ. כיום ניתן להגדיר בצורה מאוד מדויקת מהו חומר האיטום או מערכת האיטום המתאימים ביותר לסוגים שונים של מבנים, או אפילו חלקים שונים של מבנים כגון מרתפים, מרפסות, משטחי חוץ מרוצפים, אמבטיות, מטבחים וכדומה, כל זאת הודות לפתרונות האיכותיים והחדשניים שתוכננו במיוחד כדי לשמר ולהגן על אזורים שונים אלה נגד מגוון רחב מאוד של בעיות.

הבעיות

קיימים מספר גורמים המשפיעים על בחירת חומר או מערכת האיטום, אלה כוללים בין היתר, את סוג המבנה, מיקומו והפרשי הטמפרטורה שעליו לעמוד בהם לאורך השנה. חשוב מאוד גם להקפיד על משטר תחזוקה וניקיון יעיל, במיוחד בגגות שטוחים, דבר שלעתים לא שמים לב אליו.

גורם הכרחי נוסף שיש לשקול בעת תכנון מערכת האיטום, הוא נושא השימוש באנרגיה. יותר ויותר מתכננים מכניסים את איטום הגג השטוח כרכיב במערכת הבידוד של המבנה, וכך משלבים חסכון באנרגיה וקיימות. זה אפשרי הודות למוצרי איטום נוזליים רפלקטיביים-מחזירי קרינת השמש, מכיוון שהחזר אור מפחית בצורה משמעותית את ספיגת חום השמש, ומאפשר הקטנת השימוש בציוד מיזוג אוויר בחודשים החמים של השנה. בכל הנוגע למוצרי איטום נוזליים רפלקטיביים, מעבר לתכונות האיטום שלהם, יש לשקול פתרונות המבטיחים הגנה מפני אור השמש לאורך זמן, על מנת לשמור על צבעם הלבן כשלג המאפיין אותם ולהבטיח החזרת אור בעוצמה מקסימלית ללא האפרה מהירה אשר פוגמת עוצמת החזרת האור.

בדומה לכך, חדירת מים, המטרה העיקרית של עבודות האיטום, עלולה להגרם בעקבות גורמים שונים: זה יכול להיות לחות עולה בגלל גשמים תכופים, חדירת מים בגלל התקנה לא טובה או כשל במערכת, או הדרדרות הדרגתית בגלל נוכחות קבועה של מים עומדים. יש לנתח את כל האפשרויות הנ"ל ולהתייחס אליהן עם הכלים והמוצרים המתאימים. אין מוצר ייחודי לכל צורך, אבל לכל בעיה יש פתרון משלה.

הפתרונות

נתחיל בניתוח של מערכות ומוצרי איטום עבור הגג, בהחלט אחד מהמקורות המשמעותיים והבסיסיים לחדירת מים. המוצרים שמשתמשים בהם למטרה זו אלה יריעות ביטומן וחומרי איטום נוזליים למריחה. חומרי האיטום הנוזליים הם פתרון טכני המאופיין בקלות ובמהירות היישום וכן בביצועים האיכותיים שלו. טכנולוגיות חדשות יותר, הולכות צעד אחד קדימה ומספקות מערכות איטום מלאות ומושלמות המיושמות על ידי אנשי מקצוע וכוללות מלט מיוחד שניתן ליישום אפילו על משטחים לחים מאוד ובטמפרטורות קיצוניות (לדוגמה 0 עד 45 מעלות צלסיוס), תכונה מאוד שימושית בשיקום תשתיות. התוצאה תהיה משטח הומוגני לגמרי, מוכן ליישום של מוצר האיטום. ומכיוון שהגג נמצא במגע ישיר עם מזג האוויר שבחוץ, מערכת האיטום חייבת להבטיח עמידות מקסימלית לגורמים מזיקים כגון מחזורי קפיאה-הפשרה, קרני UV וחדירת מים.

במקרה שהוחלט להשתמש במערכת איטום נוזלית, פתרונות על בסיס מים יכולים לתרום רבות לקיימות סביבתית: מוצרים אלה אינם מכילים סולבנטים ולכן אינם מזיקים לאדם או לסביבה. בנוסף, הם לא דורשים שימוש בפריימר, מכיוון שהם מסופקים מוכנים לשימוש והם מבטיחים ביצועים מעולים ועמידות לאורך זמן.

מרפסות ומשטחי חוץ מרוצפים כגון גגות שטוחים, הם בהחלט חלקי מבנה המושפעים מבלאי הנגרם ממזג האוויר: גשם, לחות, שינויים בטמפרטורה, קרינת שמש וכן מים עומדים בתכיפות גבוהה, כולם עלולים לגרום לבעיות. בנוסף, מרפסות ומשטחי חוץ מרוצפים נתונים לעתים קרובות לתנועת הולכי רגל והזזה של חפצים כגון שולחנות וכסאות – היבט נוסף שיש לקחת בחשבון. מאפיין נוסף שיש לשקול כאשר בוחרים את חומר האיטום המתאים ביותר הוא סוג הגימור המיושם. לדוגמה, אם יותקן על המשטח חומר קרמי, יהיה צריך ליישם קודם כל שכבה כפולה של יריעת ביטומן פולימרי באיכות גבוהה, עם גמישות קרה של לפחות C°-10  ואז שכבת LDPE עם חרירים מיקרוניים ואז שכבה נוספת לפיזור העומס. יש להגן על השכבה האחרונה עם חומר איטום על בסיס צמנט או פולימר ביטומני שיכול לפעול גם כגשר מקשר עבור רצפת הקרמיקה.

במקרה שמעוניינים בגימור צבעוני, ניתן לבחור מוצר איטום נוזלי שיעמוד במים עומדים ויאפשר תנועת הולכי רגל, אפילו מספר שעות לאחר ההתקנה. במקרה שנדרשת עמידות גבוהה לניקוב או כאשר מצפים לתנועה עקבית של הולכי רגל, מוטב להחליט על שימוש בחומרי האיטום מהדור החדש המציעים תוצאות יוצאות מן הכלל אפילו בתנאים קיצוניים. אם קיימת לחות בתשתית, יש לבחור חומר איטום נושם ועמיד לרוח. להגנה על מרפסות ומשטחי חוץ מרוצפים, מומלץ להשתמש בחומר דוחה מים, על בסיס מים המספק הגנה מפני מזג האוויר ומגן על המשטח.

לחות חיצונית פוגעת לא רק במשטחים אופקיים. קירות חיצוניים נמצאים גם הם במגע הדוק עם לחות באוויר וסובלים מתנודות דומות בטמפרטורה כמו במשטחי הגג. עבור קירות חיצוניים אנכיים מומלץ להשתמש בתרכובת איטום שתוכננה במיוחד עבור יישומים אנכיים. המוצרים האפקטיביים ביותר לא ישקעו ולא יצרו נזילות ויספקו הגנה מעולה כנגד ההשפעות של לחות קבועה. עמידות לקרה ומחזורי קפיאה-הפשרה וכן התפשטות פני השטח היא פקטור נוסף שיש להתחשב בו.

כל מה שנותר הוא לבחון את החלק התחתון של המבנה, אזורים כגון חניונים תת-קרקעיים ומרתפים. ברור כי חניונים תת-קרקעיים מציבים אתגרים מיוחדים, בגלל החשיפה שלהם לאוויר הפתוח במיוחד בזמן גשם ושלג, קרינת UV ונוכחות תכופה של מים עומדים. איטום חניונים כולל שימוש בחומרי איטום נוזליים המבטיחים עמידות מכנית גבוהה והגנה משופרת כנגד שחיקה – אחד מהגורמים העיקריים לחדירת מים. ברגע שהמשטחים האופקיים והרמפות עברו איטום, הם אמורים לספק משטח עמיד ואמין לתנועה. במקרים כאלה, חומר או מערכת האיטום צריכים להיות מסוגלים לעמוד במחזורי קפיאה-הפשרה לאורך זמן ולספק עמידות מקסימלית לרוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *