המגזין, מאמרים מקצועיים

מאמר של וינקלר איטליה: איך להכין ולשקם תשתיות לפני איטום?

לפני כל פעולת איטום, במיוחד אם אתם מתכננים להשתמש בחומרי האיטום המשחתיים החדשים של וינקלר איטליה, יש לדאוג שהתשתית תהייה אחידה תוך שימוש במלט חדשני מתקשה במהירות המתאים לעבודה בתנאים סביבתיים קיצוניים.

הדרך הטובה ביותר להכין ולשקם תשתיות לפני האיטום, ולקבל את התוצאות הטובות ביותר, היא להשתמש במערכות ללא חומרים ממסים. המטרה היא שכל המרכיבים יפעלו יחד כדי להבטיח פתרון ארוך טווח.

בתמונה אנו רואים גג קיים מחופה יריעות ביטומנית עם בעיה בשיפועים- לכן יש מים עומדים

הערכת התשתית – שלב חיוני לפני האיטום

אפשר להגיד בוודאות שאיטום מעולה מתחיל עם דרך ההכנה של התשתית, בין אם זה בטון, מצעי מלט לריצוף, כיסוי של יריעות ביטומניות ישנות או גבס לטיפול בקירות.

כמו כן, האמור לעיל נכון עבור כל סוג של טיפול, במיוחד בשימוש במוצרי איטום משחתיים נוזליים– חומרי איטום במריחה.

לכל סוג של מצע יש את המאפיינים שלו ואת הנקודות הקריטיות שלו.

לכן, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לנתח ולהעריך את סוג התשתית ואת המצב שלה. גורם נוסף שיש לשקול קשור לתנאי מזג האוויר באתר הריצוף.

הניתוח של התשתית יקבע איזה פעולות יש לבצע.

בדומה לכך, אזורים אקלימיים שונים דורשים גם הם הערכות באופן קבוע. מכיוון שמוצרים מהדור החדש, מבטיחים ביצועים מעולים אפילו בתנאים קיצוניים ביותר, בין 0 ל- 45 מעלות, הם בדרך כלל המומלצים לשימוש.

לחות או משטחים רטובים? איך לשקם תשתיות בעייתיות לפני האיטום.

פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון כשרוצים להכין ולשקם תשתיות לפני איטום, הוא נוכחות של לחות ואולי אפילו משטחים רטובים או רטובים מאוד.

כיום, הודות למחקר ופיתוח טכניים, קיימים פתרונות מעשיים מאוד עבור כל המצבים האלה. לדוגמה, קיימות "מערכות", כלומר סדרה של מוצרים שמתוכננים לפעול יחד בצורה מושלמת וכך מבטיחים יעילות מקסימלית.

כדי לשקם משטחי בטון, מצעי צמנט, גבס וכדומה, ולאחר סילוק החלקים המתפוררים שמתנתקים בקלות מהתשתית, מומלץ להשתמש במלט תיקסוטרופי המתקשה במהירות כגון Win Bituroof. ניתן להשתמש במוצר זה כדי לטפל בהבדלי עובי של התשתית ולהפוך את התשתית לאחידה. בנוסף מוצר זה פותח עם חומרים המסוגלים לשלוט בהתכווצות הן בשלב הפלסטי והן בשלב לאחר ההתקשות.  

בתמונה- "בטון" לפילוס העשוי מביטומן משוכלל שנצמד ליריעות ביטומניות ישנות, זפת ועוד

התשתית עכשיו מוכנה לאיטום

לאחר שפני השטח נוקו, פולסו ושוקמו היכן שנדרש, התשתית מוכנה לאיטום. כפי שצוין, השימוש במערכות איטום הוא נוהל האיטום הטוב ביותר עבור גגות שטוחים, מרפסות ומשטחי חוץ מרוצפים.

למעשה, מערכות חדשניות אלה, הפועלות בצורה מעולה כחומר איטום, עוזרות גם להגן על התשתית.

פתרונות חדשים אינם דורשים שימוש בפריימרים והם מוכנים לשימוש.  אין צורך להוסיף מים או כל חומר אחר כגון, חומרים ממסים, שהוחלפו על ידי תמיסות על בסיס מים, לטובת בריאות בני האדם והסביבה.

כעת זה ברור שהשימוש במוצרים אלה חוסך בחומרים, מצמצם את זמני ההתקנה ומאפשר ניקוי קל ומהיר יותר של אתרי הבנייה.

עבודה בתנאי מזג אוויר קיצוניים

ההכנה של התשתית ושלב האיטום יכולים להתרחש תחת תנאים סביבתיים קיצוניים כגון לחות גבוהה, נוכחות של מים, טמפרטורות גבוהות מאוד או נמוכות מאוד. במקרה זה, חומר האיטום המשחתי הנוזלי צריך להיות מסוגל להתאים עצמו ולעמוד בשוקים תרמיים ללא בעיות. עליו גם להבטיח קישור צולב מהיר של האיטום.

אחרון חביב: ההכנה של תשתיות לגגות

כאשר מכינים תשתית לגג יש לשים לב במיוחד למכשולים כגון ארובות, תפרים, בורות ניקוז. יש לשים לב גם לחוסר אחידות בשכבת הבטון, או התפוררות ואפילו התנתקות חלקית של יריעות הביטומן. למעשה, ידוע כי בעיות אלה עלולות בקלות להפוך לבעיות קריטיות כשצריך לבצע איטום נכון שיחזיק לאורך זמן. שימוש בפתרונות איטום משחתיים נוזליים פותר את רוב הבעיות בנושא, בזכות הקלות בה המוצר נצמד לתשתית, ומגיע בקלות אפילו לפינות המרוחקות ביותר שלא ניתן להגיע אליהן.

בנוסף לכך, בעבר, היה צורך "ליישן" את התשתיות בצורה מושלמת, להשגת מרקם נכון ויציבות טובה לפני האיטום.

היום, הודות למוצרים החדשניים, ניתן ליישם מוצרי איטום אפילו על בטון ומלט שלא עברו אשפרה מלאה. פתרונות אלה עושים את העבודה שלהם כמחסום מים אפילו בנוכחות של לחות קבועה, ומקלים מאוד על חיי מתקין הגגות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *