המגזין, מאמרים מקצועיים

כיצד לאטום מרפסת מרוצפת או גג מרוצף שטוח כך שניתן יהיה לדרוך עליהם?

על מנת להגן על מרפסות או גגות שטוחים מרוצפים מומלץ לעבוד עם מוצרים ייעודיים בעלי מרכיבים שמקיימים ביניהם פעולת גומלין מתואמת.

הטכנולוגיה החדשה שקיימת היום מציעה פתרונות שניתן ליישם אותם בתנאים הקיצוניים ביותר – מוצרים נטולי מים ובעיקר ללא חומרים ממסים, אשר הופכים את המשטחים לעמידים בפני פגעי מזג האוויר וחזקים מספיק כדי שניתן יהיה לדרוך עליהם ולנצלם לפעילויות שונות.

המרפסות והגגות השטוחים, וכך גם החיפויים באופן כללי, מהווים את המחסום הראשון נגד תנאי מזג אוויר קשים:

מי גשמים שהם חומציים לעתים קרובות, שלג (במקומות הגבוהים) בחורף ושמש קופחת בקיץ, עם מחזורי קפיאה והפשרה, ומאתגרים את יציבות המשטחים ואת שלמות החיפויים, בין אם הם מבטון, קרמיקה או אבנים טבעיות. בו-זמנית, לעתים מרפסת או גג שטוחים הם הזדמנות לנצל באופן מרבי את שטח הבית – כמקום מפגש, למשל, לבילוי עם החברים בערבי הקיץ הנעימים.

כיום, ניתן להגן עליהם ולנצלם באופן מלא גם בשלב האיטום:

כל שצריך הוא לבחור במוצרים הנכונים ובעיקר בשיטות איטום אשר, בנוסף לפעולת ההגנה שלהם נגד תנאי מזג אוויר קשים וכתוצאה מכך הגנה נגד התפשטות הלחות, יגנו על המשטחים ויאפשרו לדרוך עליהם ללא חשש, וגם יאפשרו הצבת שולחנות וכסאות, וגם עציצים, ללא חשש לפגיעה במשטח עצמו וכך לא יפגעו בביצועים של פתרונות האיטום.

הטכניקות החדשניות ביותר מעמידות לרשות המתכננים מוצרים ופתרונות עם ביצועים גבוהים אשר מבטיחים, בנוסף ליצירת מחסום אוטם מושלם, גם תוצאות מעולות נוספות: הם מאפשרים למשטח "לנשום" ובו-זמנית מבטיחים עמידות יעילה של כוח התנגדות – גם עד 4 אטמוספרות!!!

בנוסף, המוצרים המתקדמים ביותר, הכוללים פולימריים מיוחדים אשר אינם מכילים מים או ממסים, מאפשרים יישום גם על משטחים לחים או רטובים בטמפרטורות קיצוניות בין 0 מעלות צלזיוס עד 45 מעלות צלזיוס – יתרון המאפשר עבודה גם בתקופת החורף וגם בתקופת הקיץ החמה ביותר.

באופן כללי יותר, מבחינת רמת הביצועים, המוצרים החדשניים יותר יכולים בהחלט להציע תוצאות מצוינות. למשל, פתרונות מסוימים מבטיחים מהירות התקשות יוצאת מן הכלל ועמידות בגשם תוך חמש שעות בלבד ב-0 מעלות צלזיוס, ולאחר שעתיים בלבד בטמפרטורה של 20 מעלות, תוך הפחתה ניכרת בזמני העבודה ומכאן צמצום עלויות.

ניתן ליישם אותם על משטחי בטון, גם כאלה שלא התייבשו לחלוטין (7 ימים ב-15 מעלות צלזיוס), רצפות קרמיקה עם בעיות של עודף לחות, מתכת ואפילו על יריעות ביטומן-פולימר מחומצנות 180 יום לפחות, וגם על משטחי אבן.

טמפרטורת הפעולה שלהם מעולה (בין 30- עד 80+ מעלות) ועל כן הם מגנים על המשטח נגד זעזועים תרמיים אפשריים והם עמידים גם במצב של מים עומדים.

לאחר השלמת תהליך ההתקשות, רצפת המרפסת או גג המרוצפים השטוחים עמידה לדריכה. גם במקרה של משטחים קשים כגון בטון וקרמיקה, ניתן לנצל אותם לפעילויות מגוונות ביותר.

כפי שציינו, ניתן להגיע בקלות לתוצאות הרצויות אם לוקחים בחשבון יישום ושימוש בשיטות איטום מתקדמות בהן כל רכיב מבצע פעולה הומוגנית ומתואמת עם המוצרים האחרים. ולכן, חומרי האיטום הופכים גם לחומרי הגנה והם עמידים בפני פגעי מזג האוויר, ובכלל זה קרינה אולטרה-סגולית, ובמידה אף גדולה יותר, עמידים בפני דריכה מרובה על המשטח.

דבר נוסף- לא נדיר לגלות באתר העבודה בעיות כגון חוסר אחידות של המשטח המיועד לאיטום. כדי לפתור בעיה זו, ישנן שיטות שמציעות מוצרים מוכנים מעורבבים מראש, בטוניים בעלי מרכיב יחיד שמתייבשים מהר ושיכולים למלא בצורה פשוטה ומהירה את ה-"חללים" שבמשטחים המיועדים לאיטום.

ואכן, המוצרים המתקדמים ביותר מאפשרים ציפוי בחומר האוטם לאחר שתים-עשרה שעות התקשות בלבד גם בתנאים של טמפרטורות קיצוניות, וגם כאשר המשטח לח.

שיטות האיטום הטובות ביותר כוללות פתרונות מדויקים גם במקרים של קושי בהכנת המשטח לאיטום כגון גגות שטוחים עם מכונות לקירור המבנים או ארובות, או כאשר ישנם כתמים ושאריות, בעיקר שומניות, מעבודות קודמות, מומלץ להשתמש בחומרי הדבקה אפוקסיים בעלי שני מרכיבים במשקל סגולי גבוה, אשר לאחר הסרת השכבה המזוהמת, מאפשרים את "שחזור" העובי המקורי לפני הנחת חומר האיטום. גם במקרה זה ניתן להימנע מעלות גבוהה של עבודה וגם זמני הפעולה מצטמצמים באופן ניכר. בשיטות מסוימות, על מנת לשפר את העמידות נקודתית, ניתן גם למרוח חומרי מגן אטומים למים בעלי צמיגות נמוכה, שהם יעילים מאוד על משטחים מרוצפים ומעניקים הגנה נוספת מבלי להשפיע על מראה המשטחים.

אצלנו זו לא ססמא, זו עובדה: אתם רוצים לאטום? תעבדו עם מוצרי וינקלר.

מוזמנים לפנות אלינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *