מאמרים מקצועיים

כיצד לאטום ו"לרענן" גגות שטוחים?

כיצד לאטום ולרענן גגות שטוחים

מוצרים מחזירי אור מאפשרים ספיגה נמוכה יותר של חום השמש, ותורמים למיזוג טבעי של חללים. הטכנולוגיה המודרנית מציעה לשוק חומרי איטום מחזירי אור בעלי ביצועים מעולים הנשמרים לאורך זמן.

אין ספק כי לא חסרות סיבות טכניות על מנת לשנות במהותה את הגישה לבעיות בתחום איטום גגות. החברות המתקדמות ביותר אשר משקיעות בתבונה במחקר ופיתוח מציעות היום לשוק פיתרונות בעלי ביצועים מעולים ובו זמנית פשוטות לשימוש, מוצרים ושיטות אשר לא רק שומרים על בריאות האדם והסביבה, אלא אף מבטיחים תהליך איכותי באשר להגנה על משטחים נגד פגעי מזג האוויר במובן הרחב, יחד עם חיסכון באנרגיה המובטח על ידי המוצרים והמערכות מחזירי האור במונחי קירור בניינים עם הגנה הנשמרת לאורך זמן.

ריכוז כזה של איכויות מוכחות לא יכול היה שלא לתפוס את תשומת ליבם של המתכננים. היום יש לתכנן בקפדנות איטום בניינים על מנת להגיע לביצועי אנרגיה הדרושים גם על פי התקנות, והמתכננים נדרשים יותר ויותר על ידי הלקוחות לפעולה יעילה ביותר גם במונחים של צמצום בצריכת החשמל. ואכן המוצרים והמערכות מחזירי האור מאפשרים ספיגה קטנה יותר של חום השמש, ותורמים על ידי כך למיזוג טבעי של החללים מתחתם ללא צורך בשימוש כל העת במזגנים ובמכשירים קירור אחרים, אשר לעתים קרובת זוללי אנרגיה, ואשר לבטח גורמים לפליטות מזיקות לאיכות האוויר.

היות ולא כל המוצרים מחזירי האור זהים, מה הן התכונות החיוניות על מנת לאטום בצורה מושלמת את הגגות השטוחים ובו זמנית להבטיח שמירה לאורך זמן על תכונות החזרת האור? שיקול אובייקטיבי ראשון הינו התייחסות לתקנות המדינה ולתקנות הבינלאומיות אשר מסדירות את הנושא וקובעות את מקדם ההחזר הסולרי. המכון האמריקאי CRRC Rating ( Cool Roof Rating Council) נכלל בין מכוני הבדיקה היוקרתיים ביותר ברמה בינלאומית. אינדקס ה- SRI (Solar Reflex Index) הינו ערך אשר נקבע תוך התחשבות ביכולת החומר להחזיר את קרני השמש וביכולת לפלוט את קרינת השמש אשר נספגה כקרינה תרמית. ציון גבוה מ-100 ניתן לחומרים בעלי הביצועיים הטובים ביותר. על כן מוצר המקבל הערכה גבוהה מ-100 מהווה כשלעצמו הבטחה לאיכות.

מטרת היצרנים, וכן של מנהלי העבודות אשר עליהם לבחור את המוצרים ליישום, הינה לייצר / להשתמש לא רק בחומר איטום מחזיר אור מעולה, אלא במוצר אשר ישמור לאורך זמן על תכונותיו מבחינת ביצועים, תוך שמירה משמשכת על הצבע הלבן-שלג האופייני, המחזיר אור ביותר, מבלי שיאפיר במהירות, ולכן יאבד את כושר החזרת האור.

הטכנולוגיות המתקדמות ביותר מציעות חומרי איטום נוזליים חדשניים אלסטיים בצבע לבן מחזיר אור על בסיס מים, הנשמרים לאורך זמן ובעלי עמידות גבוהה, אשר מסוגלים לצמצם כמעט ל-50% את טמפרטורת המשטח של הגג הלבן. בו זמנית, הם מבטיחים עמידות מעולה למים עומדים וניתן להשתמש בהם גם על משטחים גדולים. מדובר בפיתרונות אשר נבדקו במיוחד להגנה על ציפויים הנתונים לקרינה חזקה, מבטון או אסבסט-צמנט, פנלים מבודדים וציפויים ביטומנים. פסגת הטכנולוגיה מציעה פיתרונות אשר מבטיחים ייבוש מהיר ביותר, כך שהמשטח יהיה עמיד לגשם לאחר מספר שעות בלבד. תכונה זו מוערכת מאוד גם על ידי אנשי המקצוע היות והמשמעות הינה התחלה וסיום העבודה באותו יום, תוך חיסכון גדול בעלויות כוח אדם.

שוב בנושא חידוש, זמינים גם חומרי איטום נוזליים בעלי עמידות גבוהה ביותר אשר אינם מכילים מים או ממסים. המאפיינים של מוצרים אלה, המוכנים לשימוש, מאפשרים יישומים גם בתנאים קיצוניים, כגון למשל שכבות תחתונות לחות ואף רטובות ובטמפרטורות גבוהות או נמוכות (בין 0 ו-45 מעלות), תוך שמציעים זמני ייבוש מהירים ביותר ומאריכים על ידי כך את התקפה בשנה לביצוע פעולות איטום. למרות ההגנה המעולה על המשטחים, חומרים אלו מאפשרים למשטחים לנשום, ומבטיחים בו זמנית עמידות יוצאת מן הכלל לכוח התנגדות עד 4 אטמוספרות. מוצרים אלה, אשר לעתים קרובות הינם מערכות איטום שלמות, מתאימים במיוחד לאיטום והגנה על רצפות הנתונות ללחצים חזקים ודריכה לעתים קרובות. בגרסה בצבע לבן תכונות החזרת האור המעולות הופכות את החומרים לחיוניים על מנת להבטיח הגנה מושלמת באזורים החמים ביותר.

בין הבעיות העיקריות בפעולות האיטום ישנם הגשרים התרמיים. על מנת ליישם מחסום נוסף נגד החום המוקרן מהשמש, וכתוצאה מכך להשיג חיסכון באנרגית מיזוג המבנים ותגבור משמעותי של הפנלים הפוטו-וולטאיים, מעבדות המחקר והפיתוח המתקדמות ביותר יצרו צבעי הגנה מיוחדים, אלסטיים ועל בסיס מים, אשר בנוסף להיותם בצבע לבן מחזיר האור, הם עמידים באופן מושלם במים עומדים. בפיתרונות אלה נעשה שימוש לצרכי הגנה על ממברנות ביטומניות וציפויי בניה מבטון, אסבסט-צמנט, בטון מזוין, גגות מתכתיים.

בבסיס איטום מושלם אשר שומר על תכונות החזרת אור יעילה לאורך זמן, תהיה תמיד תחזוקה טובה של המשטחים. השוק מציע פיתרונות מעולים גם בתחום זה, עם מוצרי הגנה שקופים אשר כמעט אינם מתלכלכים ואשר מהווים תמיכה מושלמת לחומרי האיטום באיכות גבוהה. תחזוקה תקופתית, הנדרשת באופן אידיאלי פעם בשנתיים, עם פתרונות אלה תומכת בעמידות גבוהה יותר של אפקט החזרת האור של חומר האיטום אשר יעילותו תשמר ולא תיפגע במשך הזמן בעקבות אבק ערפיח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *