המגזין, מאמרים מקצועיים

התקינה בארה"ב הולכת ומחמירה מתוך מודעות לאקלים הקשה המתהווה. ובישראל טרם אישרה השרה איילת שקד את קוד האיטום המונח על שולחנה!

הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA) דוחפת להחמרת תקני הבנייה ברחבי ארצות הברית

2 ביוני 2022

ביום הראשון לעונת ההוריקנים האטלנטיים, פקידים רשמיים פדרליים הכריזו על יוזמה חדשה לעדכון תקנות הבנייה ברחבי המדינה לצורך הגברת העמידות בפני הוריקנים, שיטפונות, שרפות ומזג אוויר קיצוני המתגברים כיום בעקבות השינויים האקלימיים.

דין קריסוול, האדמיניסטרטור של הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA), ואלי זאידי, סגן היועץ האקלימי הלאומי לנשיא ג'ו ביידן, דן ביוזמה ביום רביעי במהלך תדרוך במרכז הלאומי להוריקנים במיאמי, שם הוריקן אנדרו גרם לנזק של 26 ביליון דולר בשנת 1992, וכיום שיקום ממהלומה דומה עלול לעלות ביליוני דולרים.

שתיים מתוך שלוש קהילות בארה"ב בקירוב עובדות עם תקני בנייה מיושנים, וכתוצאה מכך, חשופות יותר לפגיעות אקלימיות ולעלויות אנרגיה גבוהות יותר, טוענים הפקידים. היוזמה נועדה לעזור לממשלות המדינות, ולממשלים המקומיים, השבטיים והטריטוריאליים לאמץ תקני בנייה עדכניים ולעזור לקהילות להיות עמידות יותר להוריקנים, שיטפונות, שריפות ואירועים אקלימיים קיצוניים אחרים המתגברים בעקבות השינויים האקלימיים.

תקני הבנייה העדכניים מספקים טווח של שיטות תכנון ובנייה חכמות ה"מצילות חיים, מצמצמות נזקים ברכוש ומפחיתות עלויות אנרגיה, מים וכדומה", על פי 'היוזמה הלאומית לקידום תקני בנייה'. התקנות חלות על בנייה חדשה וכן על בתים ומבנים שעוברים בניה מחדש בעקבות נזקים.

"אימוץ תקני בנייה עמידים לסכנות יחסוך לקהילות 11 דולר על כל דולר שהושקע", אומר קריסוול, כשהוא מצטט ממצא של המוסד הלאומי למדעי הבנייה.

היוזמה שאושרה מוקדם יותר השנה על ידי כוח המשימה הלאומי לאקלים, נוצרה בעקבות סימנים לכך שקהילות על החוף צריכות להתכונן לסערות חזקות יותר. המנהל הלאומי לאטמוספירה ואוקיינוסים חזה 14 עד 21 סערות באוקיינוס האטלנטי בעונה הזו, כאשר 6 עד 10 יהפכו להוריקנים ו-3 עד 6 סערות שיהפכו להוריקנים רציניים במהירות רוח למעלה מ- 177 קמ"ש.

זה התחיל עם אגתה, סערה שהכתה במקסיקו בימים האחרונים, ועלולה להיווצר מחדש במפרץ מקסיקו ואולי לסכן אזורים בפלורידה בסוף השבוע הזה, כך נטען על ידי המרכז להוריקנים.

"היוזמה היא הוכחה לכך שביצוע פעולות לגבי השינויים האקלימיים מעניק יתרונות רבים לכל האמריקאים, במיוחד בקהילות הפגיעות ביותר," אמרה ג'ינה מקארתי, היועצת האקלימית הלאומית לנשיא.

התקנות מבטיחות לדוגמה שגגות יוכלו לעמוד ברוחות ברמה של הוריקן, שחומרי בנייה יהיו עמידים לנזק בעקבות שיטפונות ושהבידוד יסייע בצמצום עלויות החימום והקירור, כך אומרים פקידים ממשלתיים.

החינוך יהיה גורם מפתח כאן. ניתוח של FEMA העלה שרק ב- 35% מהערים, המחוזות והעיירות ברחבי המדינה יש תקנות בנייה מעודכנות עמידות לסיכונים. המחיר הוא גורם: בנייה ושיפוץ מבנים כך שיעמדו בפני אסונות עשוי להיות יקר יותר. אבל החסכון המוערך עבור כל משק בית טיפוסי בחשבונות השוטפים בלבד יכול להגיע לכ- 162$ לשנה, צופים הפקידים.

ובקנה מידה גדול יותר, הקהילות שאימצו תקני בנייה עדכניים כבר חוסכות על פי ההערכות 1.6 ביליון דולר לשנה בנזק שנמנע מאסונות טבע גדולים, אומרים הפקידים. במצטבר זה שווה ערך ל- 132 ביליון דולר עד שנת 2040 מבחינת כסף שלא יבוזבז על שיקום בעקבות אסונות.

סוכנויות פדרליות ישתמשו ב- 225 מיליון דולר מתוך מימון, שכבר אושר על תשתיות, עבור מחלקת האנרגיה של ארה"ב לצורך תמיכה באימוץ תקנות האנרגיה, אכיפה, הדרכה וסיוע טכני ברמת המדינה וברמה המקומית. התוכנית הפדרלית תבחן גם מימון פדרלי של חלק מפרוייקטי הבנייה, על מנת להבטיח שהם יעמדו בתקנות הבנייה העדכניות.

הסוכנויות אמרו שהן מתכננות לשמש דוגמא ולהוביל את יישום התקנות החדשות על ידי יישומן על מבנים פדרליים.

התוכנית הוכרזה במתקן הבינלאומי הידוע Wall of Wind בפלורידה, העורך בדיקות לחומרי בנייה עבור רוחות הוריקן בקטגוריה 5. גוף זה ציין שהמתקן כבר סייע בשיפור תקנות הבנייה. החוקרים מצאו לדוגמה, ששימוש במסמרים ספירליים בגגות רעפים עמידים הרבה יותר לרוחות הוריקן. כיום מסמרים אלה הם התקן בפלורידה.

פלורידה הובילה מבחינה היסטורית בתקני בנייה עמידים לרוחות, אך המבקרים טוענים שנדרשים שינויים נוספים, כולל דרישת מצעים מתקדמים לגגות למניעת דליפות. הרשות המחוקקת של פלורידה אישרה שבוע שעבר שינויים מואצים בתקנות המדינה, שלא ידרשו יותר החלפה מלאה של הגג אם רק שטח קטן ממנו ניזוק.    

בתמונה: פקידים רשמיים מכריזים על היוזמה של תקנות בנייה במתקן FIU’s Wall of Wind.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *