מאמרים מקצועיים

איך לאטום משטחי חוץ מרוצפים בעזרת מערכות איטום נוזליות ליישום במריחה

דייויד וינקלר מנהל מחקר ופיתוח – Winkler Waterproofing Systems

מערכות איטום נוזליות כמערכות אלסטיות ועמידות לאורך זמן, מיושמות יותר ויותר באיטום משטחי חוץ מרוצפים. הודות לעובי הדק שלהן, ניתן ליישם מערכות אלה על גבי משטחים קיימים מסוגים שונים-מרפסות וגגות מרוצפים למשל, וכך לספק עמידות מכנית מצוינת.

התכונות שלהן כוללות מהירות התקנה, פשטות בניקיון והעובדה החשובה ביותר, בהתייחס למשטחי חוץ מרוצפים ולמרפסות- הן אינן מפתחות עובש וחיידקים. בנוסף, חשוב לבחון את "הנשימות" של המערכת לאחר יישומה, במיוחד אם המשטח המרוצף נוטה לנדף לחות בעקבות חדירת מים, על מנת למנוע לחות לכודה מתחת לאיטום.

במאמר זה ננתח את העקרונות הבסיסיים לאיטום נכון.

ניתוח התשתית

כדי ליישם מערכת איטום נוזלית, חשוב מאוד שהמשטח יתאים למוצר שבו משתמשים.

כדי ליישם מערכת איטום נוזלית, פני השטח חייבים להתאים למוצר שבו משתמשים ולתכונותיו. בדרך כלל מוצרים אלה מתאימים לתשתיות צמנט או משטחים מרוצפים קיימים. כמו בכל איטום, נדרש לנתח את מצב התשתית ואם יש צורך, לבצע את הפעולות הנדרשות לשיקום חלקים פגומים, על מנת להבטיח את ההמשכיות והרציפות של פני השטח. להלן ארבעת השלבים העיקריים לבחינת התשתית:

  1. קוהזיה ועמידות: התשתית צריכה להיות קוהזית ועמידה, בעלת עמידות טובה לקריעה, ללא חלקים מתפוררים, חורים, חרירי חצץ ופגמים. לכן יש לנקות את התשתית, לשקם אותה עם המוצרים המתאימים לזה (לדוגמה, מלט מבני עבור בטון, רובה עבור מישקי אריחים וכדומה) או להחליקה אם אינה חלקה מספיק.
  2. חספוס: התשתית צריכה להיות בטווח חספוס המתאים להדבקה של מערכת האיטום הנוזלית. לכן יש להחליק תשתיות מחוספסות מדי, כגון בטון יצוק בשלבים. יש לטפל בתשתיות חלקות מדי, כגון אבן טין או קרמיקה, על ידי שחיקה וליטוש.
  3. תשתית מאוזנת או בעלת שיפוע: למרות שמוצרי איטום נוזליים באיכות טובה עמידים למים עומדים, יש להבטיח ששיפוע התשתית יהיה שווה ל- 1.5%, ויחבר בין הניקוזים לבין פרטי מערכת האיטום, כדי להבטיח זרימה נכונה של מי גשם. בנוסף, כדאי לבחון האם המשטח שטוח, וכך ניתן יהיה למנוע יצירת שקעים.
  4. טמפרטורה ולחות: יש להעריך את תנאי הטמפרטורה והלחות של המשטח ולהתאימם למוצר. לדוגמה, ניתן להשתמש במוצרים בעלי ביצועים גבוהים גם על תשתיות לחות בטמפרטורה קרובה ל-0C° אם תבחרו במוצרים בעלי ביצועים פחות טובים, יהיה צורך להבטיח שהתשתית תהיה יבשה והטמפרטורה המינימלית שלה 5 מעלות סלזיוס. יש להשתמש באותו עקרון כאשר מעריכים תשתיות החשופות לשמש שעות רבות, שעלולות להגיע לטמפרטורות גבוהות. לצורך כך, יהיה צורך להשתמש במוצרים המבטיחים יציבות והדבקה בתנאים אלה.

תשומת לב לפרטים

ניתן לחלק את המרכיבים הדורשים תשומת לב מיוחדת, פרט למשטח עצמו, לשלושה תחומים עיקריים: הקצוות, התפרים והפתחים. לפני יישום מערכת האיטום הנוזלית, חשוב מאוד לבחון את הנקודות הבאות:

  1. פינות: ריכוז המתחים עלול לגרום לתנועות בפינות, ולכן הן מהוות אחת מהנקודות היסודיות שיש לחזק בעת איטום. מערכות איטום נוזליות כוללות "רצועות" מיוחדות, לעתים רצועות נדבקות, שניתן ליישם לאורך הקצה, ולהבטיח את רציפות האיטום. מוצר נילווה מומלץ למערכת האיטום: BC SEAL BAND.
  2. תפרים: בדומה למה שתואר לגבי הפינות, בגלל ההתפשטות של התשתית, התפרים הם אלמנט קריטי לרציפות כיסוי האיטום. כדי ליצור גשר אלסטי, ניתן להתקין מערכות של רצועות היוצרות זרימה. בדרך כלל הרצועות המוכנות המשמשות ליצירת תפרים מותקנות תוך שימוש במוצר עצמו. הן מיושמות בעזרת מברשת או רולר על האזור הסמוך לתפר הדורש טיפול, ההדבקה מובטחת על ידי הטבעתם לתוך השרף. מוצרים נלווים מומלצים למערכות האיטום:

WINJOINT FOAM, WINJOINT SEAL, WINJOINT BAND

  • מרזבים או התקנים אחרים: כמובן, מרזבי מי גשם קיימים או צריכים להיות על הגג. בנוסף יתכן שיהיו על הגג מערכות, פירים, פתחי אוורור וצנרת אחרת העוברים דרך איטום המבנה. כדי להבטיח רציפות יהיה צורך לטפל בנקודות אלה עם המוצרים הנלווים המתאימים, מוצרים נדבקים מאליהם או מוצרים המודבקים עם חומרים מיוחדים. מוצרים נלווים מומלצים למערכות האיטום:

BC SEAL PAD, WINSEAL

יישום מערכת האיטום הנוזלית

יישום מערכת האיטום הנוזלית יכול להתבצע בעזרת כלים שונים: מברשת, רולר עם שערות קצרות, כף טייחים משוננת, או ריסוס עם משאבת איירלס. השלב הראשון ביישום מערכת איטום ולקבלת תוצאות איטום אידיאליות כולל יישום שכבה ראשונה דקה של החומר המתאים לתשתית. מכיוון שעובי השכבה נשלט על ידי כמות החומר הנצרך לשכבה, העובי הנדרש להבטחת מערכת אטימה יובטח על ידי יישום על פי הצריכה המצוינת בדף הנתונים הטכניים של היצרן. במערכות איטום הכוללות שימוש בארג שריון אשר ייושם עם שכבת היישום הראשונה כדי לספק יציבות ממדית למוצר ולהבטיח עובי מתאים. על ידי הטבעת השריון בצורה מלאה, ניתן להבטיח את פיזור המוצר בצורה אחידה. השכבה השנייה באיטום הנוזלי, תיושם על פי זמני הייבוש המצוינים בדף הנתונים הטכניים, היא תיושם כמו השכבה הראשונה, תוך כיסוי מלא של ארג השריון. במקרים יוצאים מן הכלל, המפורטים בדפי הנתונים הטכניים, ניתן להשתמש במוצרים בשכבה אחת או בשכבה כפולה 'רטוב על רטוב'.

אם המשטח המרוצף הקיים מרוצף באריחים, ניתן לטפל, לפני התקנת המוצר, בחוסר האחידות בגלל המישקים בעזרת מוצר תיקסוטרופי, המתאים למערכת האיטום (לדוגמא: One Vertical, רובה למישקים) וכך למנוע מהמישקים לבלוט על פני השטח של האיטום הסופי.

צעדי מפתח לפרויקט המבוצע בצורה נכונה עם מערכת ONE  של WINKLER

לסיכום, להלן צעדי המפתח לטיפול במצב "טיפוסי" עם אחת ממערכות האיטום הנוזלי הטובות ביותר של WINKLER, מערכת ONE. המערכת הנוזלית הנושמת, מתאימה לרצפות הנתונות לתנועה משמעותית, מותקנת בשתי שכבות עם שריון בתווך.

הכנה וניקוי המשטח

הכנת המשטח כוללת: סילוק הלכלוך וחלקים חופשיים, ליטוש האריחים הקיימים בחול, שטיפה בלחץ כדי לסלק חלקיקי אבק.

טיפול בתפרים

אספקה והנחת רצועות מיוחדות, כולל התקנת איטום נוזלי לצורך ההדבקה.

טיפול בקצוות

אספקה והתקנת רצועות נדבקות מיוחדות.

טיפול בניקוזים ונקודות בודדות

אספקה והתקנת פדים מיוחדים ורצועות נדבקות.

איטום משטחים אנכיים

אספקה ויישום המוצר עם רולר או מברשת. בדרך כלל מדובר במוצר תיקסוטרופי שאינו נוזל כאשר הוא מיושם אנכית (ONE Vertical).

איטום רצפה

אספקה והתקנה בשתי שכבות. ארג השריון מותקן יחד עם יישום השכבה הראשונה של המוצר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *