המגזין, מאמרים מקצועיים

איך לאטום מרפסת בלי להוריד את הרצפה הקיימת? לזה קוראים "אל הרס" ולוינקלר יש בדיוק את הפתרונות המתאימים לכך

איך לאטום מרפסת דולפת מים בלי לפרק את הרצפה הקיימת?

למה חומרי איטום שקופים/לא שקופים מתקלפים מהריצוף לאחר היישום?

במרפסות בישראל קיימת בעיית ספיגה הנובעת משיטת האיטום-בשרטוט הבא תוכלו לראות מדוע בישראל, בכל רגע נתון יש רטיבות או לחות מתחת לריצוף בישראל:

אתם לא בטוחים שכך הוא הדבר ? פשוט תבצעו בדיקת לחות סמויה עם ניילון כפי שתראו בתמונה הבאה ותוכלו לקרוא עליה בקישור הבא-לחצו כאן

רק שימו לב- יש לבצע אותה במספר מקומות במרפסת, וכך שהניילון יכסה רובה וריצוף:

אם תמרחו מוצר איטום "שקוף", או חומר איטום שאיננו "נושם"- משמע מאפשר לאדי המים הכלואים מתחת לריצוף להתאדות הרי בשינויי החום קור- אדי המים הכלואים פשוט ידחפו וינתקו אותו.

לכן פתרון של חומר איטום "שקוף" או חומר איטום רגיל שאיננו "נושם" הוא פתרון שלא יחזיק מעמד ולכן קבלן שאיננו מכיר/עובד עם מוצרי וינקלר יציע לכם לפרק את המרפסת, לחדש איטום ולרצף מחדש: זו עבודה מסובכת בעלויות גבוהות ביותר. במרבית המקרים שאנו פגשנו- זה גם לא פתר את הבעיה, משום שכל עוד יש מים על חומר איטום ביטומני-זפת, או שלא עמיד במים או בפגיעות הסומסום, תוך זמן קצר חומר האיטום ייקרע והרטיבות תחזור.

בזכות הטכנולוגיות המתקדמות בתחום האיטום שפתחה חברת וינקלר-WINKLERCHIMICA מאיטליה, לא נדרש יותר לפרק את הרצפה הקיימת במרפסת, אפילו אם היא פגומה- לזה קוראים איטום בשיטת "אל הרס".
הפתרונות הטובים ביותר לכך הם ללא ספק שימוש במוצרי איטום נוזליים על בסיס מים:

1.סקרמו טרצה-SKERMO TERRAZZE

2. וון-ONE

מוצרים אלה ידידותיים לסביבה, בעלי עמידות לקרני UV ולשוקים תרמיים ובנוסף יכולים להגן על המבנה מפני נזקי מים וזיהום אוויר.

מרפסות ומשטחי חוץ מרוצפים הם המקומות העיקריים בהם זיהום אוויר יכול לגרום לבליה ועם הזמן לפגוע בחלק גדול מהמבנה עצמו.

אחד מהגורמים העיקריים לבליה הוא השפעת המים – במיוחד גשם חומצי – ונוכחות זיהום אוויר כגון פחמן דו חמצני, אשר בתגובה עם סיד גורם לקרבונציה שגורמת לקורוזיה בבטון.

כל זאת, ובנוסף בשילוב עם תנאי קיפאון ומחזורי קרה על מרפסות מרוצפות, עלול לגרום להתנתקות האריחים ולסדקים. זה יכול גם לפגוע בחיזוקי הבטון – אם הם לא מוגנים הם עלולים להחליד, להחליש את המבנה לגרום אפילו לנזק לטווח ארוך.

מבין כלל עבודות השיקום, איטום מרפסות ומשטחי חוץ מרוצפים הוא אחד הנושאים השכיחים ביותר ואחד מהפתרונות הנדרשים ביותר. שוק עבודות השיקום היווה קרוב ל- 75% מהערך הכולל בתחום עבודות הבנייה בשנת 2021. האפשרות של יצירת מחסום יעיל כנגד חדירת מים ולחות בלי להוריד את הרצפה הקיימת משמעותו חסכון בזמן וכסף, עמידה בעקרונות בנייה בת קיימא, וגם מניעת עומס יתר על אתרי הפסולת עם חומרים מזהמים אינרטיים.

הדבר החשוב באמת בפתרונות איטום בכלל ובמרפסות ומשטחי חוץ מרוצפים בפרט, הוא עבודת ההכנה של התשתית. למעשה, ההצלחה המלאה של העבודה תלויה בשלב הזה. לפני תחילת העבודה, יש לבדוק ולתקן במידת הצורך, לא רק את הרצפה אלא גם את ציפוי הקיר. יש לבצע תחזוקה והכנה נכונה של התשתית, במיוחד כאשר עובדים על רצפה קיימת, עם מוצרים ומערכות העומדים בתקנות הבנייה.

כל זה אפשרי בתוספת חומרי מריחה חד-רכיביים נוספים המכינים את התשתית ומשקמות את השיפועים הנכונים של הרצפה בצורה יעילה, ועם השימוש במלט מיוחד שנועד לטפל במשטחים לחים הנתונים לשינוי טמפרטורה קיצוניים.

בנוסף, כדי שבסיס הקיר יוכל ליצור מחסום הגנה אפקטיבי, מומלץ להשתמש במוצרי איטום שעורבבו מראש המיושמים על יריעות פולימר ביטומן ומוצרי איטום נוזליים.

מים ולחות אינם הגורמים היחידים שמסכנים את חוזק המבנה של מרפסות. גורמים נוספים שעשויים להשפיע כוללים את הנזק הנגרם מקרני UV ואת השינויים האקלימיים שיוצרים את מחזורי הקפיאה וההפשרה ועלולים ליצור מים עומדים אשר לאורך זמן גורמים לקורוזיה מסוכנת אחרי שהם הורסים את שכבת האיטום.

התשובה לכך נמצאת שוב בטכנולוגיה המודרנית: מערכות האיטום המודרניות החדשניות פועלות כמגן לאורך זמן, אפילו בתנאים הקיצוניים ביותר- חומר האיטום וון-ONE

התוצאות הטובות ביותר יושגו בשימוש במוצר איטום נוזלי קל ביותר ליישום המגיע לכל אזור פגוע ללא כל קושי.

מרפסת מרוצפת שעברה איטום עם וון-ONE:

חומר האיטום וון-ONE הוא נוסחה ייחודית שפותחה במעבדת המחקר של חברת וינקלר האיטלקית על בסיס מים (ללא סולבנטים מזהמים או מזיקים לבריאות), תוספים עם שרפים משופרים וסיבים סינטטיים המציעים עמידות מצוינת למים עומדים ולהתיישנות כתוצאה מקרני UV. המיוחדות הרבה שלו היא בכך שלמרות היותו חומר משחתי שנראה "אטום" לחלוטין הוא "נושם" ומאפשר ללחות הכלואה מתחת לריצוף להתאדות.

ניתן להשתמש במוצר זה בטמפרטורות בין 0 ל- 45 מעלות, על תשתיות בעלות בעיות קבועות של לחות או אפילו רטיבות, והוא ניתן ליישום על כל סוג של תשתית: בטון, קרמיקה, שיש, לבנים, יריעות ביטומן קיימות וכדומה.

חומר האיטום סקרמו טרצה-SKERMO TERRAZZE:

הטכנולוגיה המודרנית מציעה פתרון מערכתי ומוצר חד-רכיבי יצירתי ובעל ביצועים טובים כל כך אשר בנוסף ליצירת איטום מושלם, גם מספק פתרון להגנה על התשתיות המטופלות.

סקרמו טרצה-SKERMO TERAZZE הוא מוצר איטום והגנה בלתי נראה לעין, נספג בעל צמיגות נמוכה המיושם ישירות על שכבת הגמר, אינו משנה את פני השטח הגלויים של האריחים.

זהו פתרון איטום בלתי נראה ויעיל ומעל הכול, מחזיק מעמד לאורך זמן. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *