המגזין

איך לאטום גג שטוח ולהנות מהפחתת חום בתוך הבית תוך חסכון משמעותי באנרגיה

שימוש במוצרים בעלי החזריות סולרית גבוהה (רפלקטיבים) מצמצם ספיגת חום הנובעת מהשמש, משפרים את הבידוד התרמי בבתים ומשפר את תנאי החיים של האנשים הגרים בהם. טכנולוגיות חדשניות מציעות לשוק מוצרי איטום רפלקטיביים בעלי ביצועים מעולים, המחזיקים מעמד לאורך זמן.

האם אין כל מחסור ביתרונות טכנולוגים ???

החברות החדשניות ביותר, החברות שמשקיעות בחוכמה במחקר ובפיתוח, מגישות לשוק פתרונות מעולים וקלים ליישום. מוצרים ומערכות אלה, מעבר לכך שהם לוקחים בחשבון את בריאות האדם והסביבה, הם גם מספקים למשטח המטופל הגנה מפני מזג אוויר והתיישנות, ואף חוסכים באנרגיה. תכונות אלה כאשר הן קיימות במוצרים ומערכות רפלקטיביות מאפשרות את קירור המבנים ומספקות הגנה לאורך זמן.

הריכוז הזה של תכונות מעולות בחומרים אלה משך את תשומת הלב של מהנדסי ומתכנני מערכות האיטום.

כיום, כדי להשיג את ביצועי האנרגיה הנדרשים על פי התקנות, יש לערוך מפרטים מדויקים לאיטום המבנים. כמו כן, ניתן להשתמש בחומרים אלה כדי להתקין מערכות שהן באמת אפקטיביות אשר יצמצמו את צריכת האנרגיה, ויענו על הדרישה ההולכת וגוברת מלקוחות לחסכון באנרגיה. מוצרים רפלקטיביים למעשה מקטינים את ספיגת חום השמש, וכך משפרים את המיזוג הטבעי באזורים שמתחת למשטחים המטופלים ומצמצמים את הצורך בשימוש במערכות אחרות למיזוג אוויר ואוורור באופן קבוע, אשר צורכות לעתים אנרגיה רבה ומשחררות פליטות מזיקות הפוגעות באיכות האוויר.

מכיוון שלא כל המוצרים הרפלקטיביים זהים, נשאלת השאלה מה התכונות הייחודיות הנדרשות לאיטום גגות שטוחים בצורה מושלמת, שגם מבטיחות החזריות סולרית גבוהה לאורך זמן? חשוב מאוד להתייחס לתקנים הלאומיים והבין לאומיים, המפקחים על הנושא ומאשרים את מדד ההחזריות הסולרית הנדרש?

מועצת דירוג הגגות הקרים האמריקאית (CRRC- Cool Roof Rating Council) היא אחד מהארגונים היוקרתיים ביותר בעולם. מדד ההחזריות הסולרית Solar Reflective Index, SRI, הוא ערך המייצג את יכולת המוצר להחזיר אנרגיה סולרית. ערך זה ניתן למוצרים תוך התחשבות ביכולת החומר/ המוצר להחזיר קרינה סולרית כפליטה תרמית. ככל שה- SRI גבוה יותר, החומר מתאים יותר ליישום עבור גג קר. ערכי SRI יכולים להגיע לרמות של מעל 100. לכן, מוצר בעל דירוג SRI מעל 100 הוא לכשעצמו מהווה אחריות לאיכות.

מטרת גופי הייצור וניהול הבניה, שצריכים לבחור את החומרים ליישום, היא ליצור ולהשתמש במוצר איטום רפלקטיבי מעולה אשר גם שומר על התכונות הביצועיות שלו לאורך זמן, וגם שומר על צבעו הלבן  הבוהק, הצבע הרפלקטיבי ביותר, מבלי להאפיר במהירות ומבלי לאבד את תכונות ההחזריות שלו.  

הטכנולוגיות המתקדמות ביותר מציעות מוצרי איטום אלסטומרים משחתיים במריחה בצבע לבן רפלקטיבי על בסיס מים בעלי עמידות ויציבות גבוהות המסוגלים להוריד את טמפרטורת פני השטח של גגות קרים עד כמעט 50%. באותו זמן מוצרים אלה מבטיחים עמידות מושלמת למים עומדים ומתאימים לשימוש גם על משטחים גדולים. פתרונות אלה נבדקו במיוחד עבור הגנה על גגות חשופים במיוחד על גבי בטון, פייבר צמנט, לוחות בידוד ומשטחי ביטומן. פתרונות טכנולוגים מהשורה הראשונה מבטיחים זמן התקשות מהיר כך שהמשטח יכול להיות "עמיד לגשם" תוך מספר שעות בלבד. אנשי המקצוע והקבלנים מעריכים מאוד תכונה זו, מכיוון שמשמעות הדבר היא התחלה וסיום העבודה באותו היום, תוך חסכון משמעותי בעלויות עבודה.

מבחינת החדשנות: ניתן להשיג גם מוצרי איטום משחתיים ליישום במריחה עמידים במיוחד, שאינם מכילים מים או סולבנטים. המאפיינים של מוצרים אלה, המוכנים לשימוש, מאפשרים יישום גם בתנאים קיצוניים כגון על תשתיות לחות או רטובות, בטמפרטורות גבוהות או נמוכות (החל מ- 0 עד 45 מעלות), מציעים זמן התקשות מהיר וכך מאריכים את תדירות התחזוקה שלהם. למרות יכולתם המעולה להגן על פני השטח, הם מאפשרים למשטח לנשום ומבטיחים עמידות יוצאת מן הכלל ללחץ נגדי עד 4 אטמוספירות. מוצרים אלה בדרך כלל משלימים את מערכות האיטום ומתאימים במיוחד לאיטום והגנה של רצפות הדורשות עמידות גבוהה לניקוב ולתנועה. בנוסף, בזכות תכונות ההחזריות המעולות של הגרסה הלבנה הם הכרחיים להבטחת העבודה במיוחד באזורים חמים.

גשרים תרמים עלולים לפגוע ביעילות של עבודות האיטום והבידוד. מעבדות המחקר והפיתוח המתקדמות ביותר יצרו ציפויי מגן מיוחדים, אלסטומריים המבוססים על מים, שמטרתם לשים מחסום נוסף לקרינה סולרית. מחסום זה יוצר חסכון נוסף באנרגיה הנדרשת למיזוג המבנים ועליה משמעותית באנרגיה הנובעת מתאים פוטו-וולטאים. ציפויים אלה, אשר בנוסף לצבעם הלבן הרפלקטיבי, עמידים לחלוטין למים עומדים. פתרונות אלה משמשים בהגנה על יריעות ביטומן, גגות מלט, פייבר צמנט ובטון וכן על גגות מתכת.

אצלנו זו לא סיסמא, זו הבטחה-פתרונות איטום זה וינקלר

קבלן, איש מקצוע ? קבל הדרכה אישית מאיתנו שלח ווטסאפ:

לקוחות פרטיים ? אל תתביישו לפנות אלינו בכל שאלה:

וינקלר חומרי איטום ושיקום מומחים בפתרונות אל הרס למקלחות, מרפסות וגגות מרוצפים 04-6192020

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *