מאמרים מקצועיים

חומרי איטום והפחתת קרינה לגג

הגנה ושיקום של ציפוי ביטומן

במהלך עונת הקיץ (מרגישים ביתר שאת את הצורך דווקא בימים החמים והמעיקים יותר) עולה שוב בעיית ההגנה – ולעתים קרובות השיפוץ/שיקום – של שכבת הביטומן, בעיה עבור בעלי הבתים ו"תענוג" לחברות האיטום.

ידוע מכבר, שבמהלך הקיץ, בתקופה שבה הטמפרטורות עולות, מי שגר בבית בעל גג שטוח, שעליו מרוחה יריעת/שכבת יריעות ביטומיות, מרגיש את החום וסובל ממנו יותר ממי שהתמזל מזלו וגר בבית עם גג משופע, מבודד היטב.

כדי להתמודד עם הבעייתיות הזו, החברות המייצרות מוצרים מבודדים (במשחה, ובנוזלים מסוגים ומהויות שונות, מבוססי שרף, ביטומיניים, פוליאורתניים וכדומה) מעולם לא הרחיקו לכת מעבר ללכות אלומיניום, אשר אף שהן נפוצות למדי, ויש להן שוק מצוין בתקופת האביב והקיץ, אינן פותרות שום בעיה. 

התכלית היחידה שלהן היא להגן על יריעת/שכבת הביטומן, והן לא ניחנו באפקט ההחזרה שמייחסים להן, ואינן מיטיבות עם מיזוג חללי הפנים.

בנוסף, לעתים קרובות מאוד מורחים את הלכה מיד לאחר שמניחים את יריעת/שכבת הביטומן, ובכך מאבדים מיד את התכונות המגוננות (יריעת/שכבת הביטומן זקוקה לתקופת "יישון" לאחר הנחתה, תקופה שעשויה להימשך בין 60 ל-90 יום, שתכליתה להניח לשמנים ולשומנים השונים המשמשים בייצור שלה להתפזר כראוי. רק לאחר תום הזמן הזה, ניתן למרוח את התכשירים כגון לכת אלומיניום), והתוצאה המתבקשת היא שהלכה מתנתקת.

איטום והפחתת קרינה לגג תרשים חומרי איטום והפחתת קרינה לגג

מקרא                                        [=LEGENDA]

החזרת אור                                 [חץ דק שחור]

פליטה                                        [חץ כחול בהיר]

חום נצבר המועבר למבנה עצמו      [חצים אדומים]

גג בצבע כהה: החזרת אור < 0.1 פליטה: > 0.80

גג בגימור אלומיניום: החזרת אור 0.5 – 0.6 פליטה: < 0.80

גג בגימור REFLEX: החזרת אור > 0.80 פליטה: > 0.80

טעות נוספת , נפוצה מאוד, בקרב אלו שאינם מוסמכים לביצוע העבודה (ועליי להוסיף, שלצערי היא גם מנת חלקם של אנשי מקצוע מוסמכים) היא השימוש שעושים בלכה, בתור תכשיר לבידוד ואיטום או לשיקום של יריעת/שכבת הביטומן, אף כי 99% מהמוצרים מסוג זה אינם מצוידים בתכונות של איטום או בידוד, ואינם משחזרים/מתקנים את התכשיר שכבר התכלה (לצורך טיפול בבעיה זו, קיימים פתרונות אחרים ; ראה מאמר בדבר שיקום / שיפוץ מעטים ) .

חברת Winkler Srl הודות למחקרי המעבדה שלה, והודות לטכנולוגיה שלה WINKLERSAFE מביאה סוף סוף פתרון לבעיה באמצעות WingumPlus H2O ול- 2000 Plus Reflex , אשר להבדיל מהלכה המגוננת (שחברת Winkler עצמה מייצרת במפעל שלה בקולונזו מונצזה בשם ECOSILVERALL ) הינם חומרי איטום גגות מבודדים , אטימים למים שעמידים גם בפני מים עומדים, ולפיכך, אין מניעה להשתמש גם בגגות שטוחים (וכמובן שניתן להשתמש בהם גם בגגות משופעים);

הבהרות אחדות חומרי איטום לגג

יריעת/שכבת הביטומן ללא הגנה, צבעה שחור מטבעה (אלא אם כן יש לה הגנה מובנית של קשקשים ירוקים, אדומים ואפורים, או TNT) סופחת 90% מהחום, ולכך יש תוצאה של עלייה בטמפרטורות הממוצעות הפנימיות בתוך מבנה המגורים. 

מעטה ביטומן המוגן באמצעות לכת אלומיניום (אנו מתייחסים כל הזמן לעבודה המבוצעת על פי כל הכללים והתקנים, וללא התנתקויות של הלכה מכל הסוגים) סופח 60% עד 70% מהחום, ומחזיר לכל היותר 30%-40%.

התכשיר WingumPlus H2O (קרומית נוזלית אלסטומרית, מבודדת, על בסיס מים, בצבע לבן) סופח רק 15% (נתון מאושר!! ) ומחזיר 85% מהקרניים העל סגולות, וקיים הבדל ניכר בטמפרטורה שבתוך מבנה המגורים לעומת משטחים שאינם מוגנים.

לסיכום:

WingumPlus H2O ו- 2000 Plus Reflex הינם מוצרים שבהם כדאי להשתמש כשיש צורך להגן על מעטה הביטומן מפני קרינה על סגולה, בכדי למנוע את עליית הטמפרטורות הפנימיות בתוך מבנה המגורים/משרדים, כדי להגן ולשקם מעטה ביטומן שהתכלה מחמת הזמן על גגות שטוחים ומשופעים, עליהם מותקנים קולטי שמש (המאפיינים מחזירי האור של WingumPlus H2O ושל 2000 Plus Reflex מבטיחים תועלת גבוהה יותר של המוצרים הללו).

למידע נוסף עיין:

http://www.ivancanavera.com/guaina-bituminosa-protezione-e-ripristino/#sthash.nKNRhDaf.dpuf